СПОРТ

Николай ИВАНОВ
Родните грандове ЦСКА и Левски се уредиха с контролни срещи с плевенския Спартак. Двете столични клубни ръководства направили пътеки до новия старши треньор Краси Бислимов, за да уредят проверките. Неофициалният дебют на новия наставник ще бъде срещу Левски на 5 юли. Седмица по-късно и шампионът на България ще премери сили срещу спартаковци. Тези авторитетни проверки могат само да издигнат престижа на Спартак. Контролите пък срещу Литекс са нещо обичайно за плевенчани, като дори няма месец без спаринг между двата състава.
Вчера, 26 юни, бе първата тренировка на Спартак от лятната подготовка. Краси Бислимов реши да изтегли с няколко дни подготовката, за да има повече време да се опознае с футболистите. На него едва ли ще му трябва много време, след като на повечето е бил капитан допреди сезон и половина в Спартак. Двадесет и двама играчи се съблякоха на първата тренировка, която премина при засилен интерес. На този етап новите попълнения са централният нападател Станимир Георгиев, който идва от Монтана, и халфът Николай Боянов, който игра в орлите през пролетта редом до Бислимов. В началото на следващата седмица трябва да се появят поне още четирима нови футболисти. Сред тях трябва да бъдат и защитникът Георги Иванов и халфът Стефан Харлов. Те имат договори с Локомотив (Мездра), но по всяка вероятност ще бъдат преотстъпени. Новият треньор на Спартак познава отлично качествата и на двамата от Белите орли. Защитникът Стоян Димов също ще остане в състава, след като разтрогна с Локо (Мз).
“Селекцията при нас ще продължи - сподели преди първата тренировка Краси Бислимов. - Всеки ще получи шанс за изява. Намерението ни е да изградим боеспособен състав, с който да се борим за челните места в групата. Нашата основна цел е да радваме привържениците си с добра игра и да не повтаряме слабото си представяне от последните два сезона. На Спартак му прилича да бъде в А група, но такава цел на всяка цена не стои пред нас. При добро стечение на обстоятелствата обаче няма да се отказваме. Ще се постараем да създадем конкуренция за всеки пост. Със сигурност ще продължим да налагаме и юноши от нашата школа. Някои от тях ще тренират с мъжете.” Единствените напуснали на този етап са защитникът Атанас Атанасов и нападателят Преслав Йорданов. Предвидени са да се изиграят девет контролни срещи. Освен срещу ЦСКА и Левски, проверки ще има и срещу Славия, Видима Раковски - два пъти, Монтана, Ботев (Криводол). Контролите ще са в цикъл сряда - събота, за да се постигне пълноценно натоварване. До няколко дни трябва да стане ясно дали отборът ще ходи на лагер.
Бизнесмен осигури медикаменти за отбора
Стара любов ръжда не хваща, е казал народът и е бил много прав. Въпреки слабите игри на футболистите от Спартак, феновете продължават да милеят за любимия си отбор. Дори в тези трудни времена се намират и такива, които да подпомогнат и финансово отбора. Плевенският бизнесмен Недко Костадинов показа как трябва да се обича истински, като подсигури финансово медикаментите за цялата лятна подготовка. Като бивш футболист от аматьорските групи, запаленият фен знае, че подготовката е много важна за официалните мачове, а възстановяването след тежките тренировки е задача номер 1. Костадинов се срещнал с доктора на отбора и след като се информирал какво е нужно на футболистите, веднага подсигурил необходимите парични средства. В клуба се надяват и други запалени привърженици с повече финансови възможности да помогнат на любимия си тим в тези трудни времена за издръжка на един отбор.
Иван НИКОЛОВ
Старши треньорът на Белите орли Благой Кръстанов събира в последния ден на месец юни своите футболисти за начало на лятната подготовка. Два дни преди това наставникът все още не може да каже официално на кои футболисти ще може да разчита. Хаосът в селекцията на орлите едва ли може да изненада някого. Вече е традиция преди всеки полусезон едни да водят подготовка, селекцията да се прави в движение, а когато дойдат официалните мачове, ръководството на орлите вади съвсем нови футболисти. Явно тази рецепта е печеливша, щом отборът на президента Веселин Ванев вече е име в западната Б група. Има голяма вероятност стартът на лятната подготовка да бъде отложен с една седмица. Наставникът Благой Кръстанов има изготвена програма за подготовка, но тя може да претърпи промяна. Предвидени са дати за контролни срещи, като някои от съперниците вече са уточнени. Единственото, което е под въпрос, е кои футболисти ще се появят в понеделник привечер на клубния стадион. Като изключим юношите на клуба, всичко останало е като да познаеш числата от тото 2.
Със сигурност в отбора няма да е халфът Николай Боянов, който предпочете да премине в Спартак. Георги Иванов и Стефан Харлов са собственост на Локомотив (Мз) и не е ясно дали пак ще бъдат преотстъпени на орлите. Да не си на мястото на Благой Кръстанов в този момент.
Той има предълъг списък с нови попълнения, но последната дума е на клубния бос Веско Ванев, който трябва да даде благословия за трансферите, като отпусне финансово кранче. Тандемът Ванев - Кръстанов обаче е показал, че успява да оцелява в доста екстремни ситуации и сигурно това лято ще е отново така.
Кольо ПАВЛОВ
Бившият наставник на Спартак (Плевен) Анатоли Кирилов ще води през новото първенство новака в западната Б група Ботев (Криводол). Опитният специалист сподели, че бързо се е разбрал с клубното ръководство на Ботев. "Водихме 2 - 3 разговора - заяви новият наставник на отбора. - Много бързо се разбрахме по всички въпроси, касаещи моето назначение.
Тимът от Криводол разполага с амбициозно ръководство, което е една от съществените причини да поема отбора. Клубът е финансово обезпечен и съм сигурен, че няма да играем ролята на боксова круша в групата. Наистина сме новаци в групата, но в Ботев има футболисти, които притежават солиден стаж в професионалния футбол. Основното ядро от състезатели ще бъде запазено. В момента водим разговори с няколко играчи, които допълнително да засилят класата на отбора."
Единственият проблем пред новака в Б група е липсата на подходящ стадион, където да се играят домакинските мачове. Стадионът в Криводол не отговаря на изискванията за срещи от професионалния футбол. В момента са започнали строителни работи, които да приведат съоръжението във вид, годен за лиценз. Дотогава по всяка вероятност Ботев ще играе домакинските си мачове в Бяла Слатина. Съществува много малка вероятност домакинствата да бъдат в Монтана.
Близо 10 контроли е договорил Анатоли Кирилов за лятната подготовка. Сред съперниците са и двата плевенски отбора Спартак и Белите орли.
Лятната подготовка на криводолци започва на 30 юни, понеделник.
Мина ДАНЧЕВА
Две са основните версии за отвличането на Ангел Бончев, по които работи полицията, стана ясно тези дни. Вече повече от месец няма яснота около съдбата на президента на ПФК Литекс, който изчезна безследно в нощта на 21 срещу 22 май. Неофициална информация сочи, че две от четирите версии, по които работеха криминалистите преди време във връзка с отвличането на Ангел Бончев, са в процес на отпадане. Близки до разследването обаче отказаха да уточнят дали има нови версии, по които се работи по случая. Ясно е обаче, че освен по двете основни версии за инцидента експертите продължават да проверяват други, които са по-второстепенни. За момента липсва и официална информация евентуални похитители да са се обаждали на близките на Бончев с искане за откуп.
Президентът на Литекс изчезна в 1,10 ч. след полунощ на 22 май пред блока, в който живее, в столичния квартал "Дървеница". Бончев останал да паркира колата си пред кооперацията и след като не се върнал, а телефонът му е бил изключен, близките му уведомили полицията.
Мира ГАНЧЕВА
Поредният футболист дойде на проби в Литекс, съобщиха от клуба. Той е французинът Траоре, който пристигна в лагера на отбора в ловното стопанство "Бялка" край Ловеч. Ръководството и треньорът Станимир Стоилов ще преценят неговите качества, след което ще решат дали ще му бъде предложен договор. На проби в момента е още един играч от Франция - Алексис Бертен.
Сандриньо, Петър Занев и Момчил Цветанов направиха първа тренировка с Литекс след лятната пауза. Тези дни към групата ще се присъедини и Уилфред Нифлор. Френският нападател наскоро претърпя операция и още се възстановява в родината си. Той ще бъде готов за първите мачове на Литекс в първенството на "А" група и евротурнирите.
Две контроли в Ловеч уреди ръководството на Литекс за началото на юли. На 1 юли оранжевите играят срещу македонския Пелистер (Битоля), който ще участва в турнира за Купата на УЕФА. На 5-и пък ловчалии ще се срещнат с новия член на "А" група Сливен. Съперниците по време на втория подготвителен лагер в Германия, който започва на 21 юли, ще станат ясни по-късно.
Междувременно ръководството на Литекс почерпи футболисти, треньори и помощен персонал с печено агне. На вечерята присъстваха главният мениджър Стойчо Стоилов и финансовият директор Величко Дихонов.
Основният полузащитник на Спартак Ивайло Раденцов е обект на лятната селекция на два клуба от региона. Голям интерес да привлекат щатния изпълнител на наказателни удари на Спартак имат Етър (ВТ) и изпадналият от А група Видима Раковски (Севлиево). Болярите вече започнаха подготовка, като очакваха Раденцов да се присъедини към тима. Както в повечето случаи става, двама се карат - третият печели. Оказа се, че Ивайло прави опити да продължи кариерата си зад граница. Той е уведомил новия наставник на Спартак Красимир Бислимов, че заминава в Кипър, където ще се опита да си уреди трансфер. Ако това не стане, съществува голяма възможност Раденцов да продължи да играе в Спартак. "BG Север"
Отборът на Плевен рейсинг тим остана на второ място в отборната надпревара по рали крос на състезанието, което се проведе на пистата край ловешкото село Баховица. Надпреварата бе втори кръг от държавното първенство по рали крос и в нея взеха участие близо 30 състезатели. След оспорвана битка с убедителна преднина първото място в индивидуалната надпревара зае Ивелин Йончев, който е от Ловеч и кара за Плевен рейсинг тим. Със своя Форд Ескорт той даде и най-добро време в клас "Хоби". В отборното класиране първото място бе за тима на Старт Н (Криводол), които бяха наградени и с агне от местната кооперация. Втори останаха плевенчани, а трети са състезателите от Елена Рали тим (Бургас). "BG Север"
В Тетевен започна строежът на нов супермодерен спортен комплекс "Георги Бенковски". Управителят на съвместното дружество между общината и спортния клуб Страхил Димчев се зарече комплексът да бъде готов по-рано от предвидения срок от една година. Първият етап от проекта е за над 5 млн. лв., от които 3,5 млн. лв. дава Кооперативна търговска банка, партньор в изграждането на комплекса. Останалите средства са осигурени от община Тетевен и лично от Страхил Димчев.
На мястото на сегашния стадион "Георги Бенковски" и намиращите се до него хотел и спортна зала ще бъдат построени нов хотелски комплекс с 60 стаи и 9 луксозни апартамента, възстановителен и спа-център, фитнес-зали, сауни, тенис-кортове и тренировъчни игрища. Стадионът ще бъде запазен, но сериозно реконструиран, с ново тревно покритие, нови седалки и административна сграда, както и тартанова писта за лека атлетика. Спортната зала ще бъде разширена и модернизирана. Тя ще е многофункционална, подходяща за професионални състезания по волейбол и баскетбол. Специална зала ще има за борба, джудо, самбо, вдигане на тежести и други спортове на закрито. Модернизирането на стадиона и спортната зала е вторият етап на проекта, за който ще бъдат вложени още средства.
През следващия месец в Тетевен ще бъде регистриран нов Обединен спортен клуб с основни спортове футбол, волейбол, борба, колоездене и тенис. От следващата година пък многократно ще бъдат увеличени общинските пари за спорт, увери зам.-кметът Марин Дамгов. По този начин Страхил Димчев, който е играещ президент на ФК Олимпик, се надява да върне славата и успехите на местните спортисти и отбори. "BG Север"
За втора поредна година
баскетболистите на Спартак ще участват в европейските клубни турнири. Клубното
ръководство вече е изявило желание да се включи в надпреварата за купа ФИБА
Европа. Това ще бъде второ поредно участие на плевенчани в престижния турнир.
Остава евроцентралата да изпрати официална покана за участие. В момента
състезателите са във ваканция, но за клубното ръководство няма почивка.
Президентът Цветан Антов е впрегнал цялото си влияние за осигуряване на спонсори
за следващата спортно-състезателна година. В клуба все още не знаят от кой
предварителен кръг ще се включи Спартак в надпреварата на ФИБА Европа, като
жребият ще бъде теглен на 8 юли. Амбициите са за по-добро представяне от
миналата година. Старши треньорът Дарин Великов вече обяви, че всички чужденци
от миналата година са освободени и договорите им няма да бъдат подновявани.
Намеренията на ръководството са да бъдат привлечени предимно български
баскетболисти. Спартак вече подписа договори с двама нови баскетболисти. С екипа
на Спартак през новото първенство ще играят 23-годишният гард Владимир Маринов и
22-годишният младежки национал Веселин Георгиев. От чужбина ще бъдат взети най-
много двама - трима баскетболисти, но едва след пробен период. Наставникът Дарин
Великов загатна за още трансфери в най-скоро време. "BG Север"

В Козлодуй се проведе национален турнир за жени и мъже по шахмат "Опън Първа атомна". Организаторът на състезанието "АЕЦ Козлодуй" заедно с БФШ се бяха погрижили за награден фонд от 2 000 лв. Тази спортна проява се провежда за първи път, но амбициите са да стане ежегодна.
Състезанието премина по швейцарска система от 7 кръга с контрола от 51 минути плюс 10 сек. за всеки изигран ход. Резултатите се зачитат за българско ЕЛО. Участие взеха 37 състезателя, между които и 3-ма международни майстори.
Плевенската шахматна школа бе представена успешно от състезателката на СКШ Дракон Симонета Иванова. Тя се класира втора при жените. Талантливата плевенчанка бе наградена за този си резутат с парична награда от 60 лв. Симонета бе и най-малката участничка в проявата. Радостното при нея е, че игра успешно и срещу по-големите и отстъпи само на победителката, 18-годишната национална шампионка Мария Владимирова. Отлично се представи личният треньор на Симонета международен майстор Калин Каракехайов. Той спечели крайното комплексно класиране с резултат от 5,5 т. от 7 кръга и взе голямата парична награда от 400 лв., осигурена от организаторите.
Това е най-успешната година в спортната кариера на Симонета, която започна в клуб Дракон. Това е поредната успешна стъпка в подготовката на Мони за предстоящото европейско първенство в Херцег Нови, където тя ще вземе участие по право като национална шампионка. "BG Север"