Над 2 700 плевенчани празнуват днес на Димитровден
Над 2 700 души от община Плевен празнуват имен ден на днешния Димитровден, съобщават от ГРАО. Името на светеца Димитър носят 1 599 мъже, Димитрините са 390. Днес повод да почерпят има и Деметра. Две жени от общината носят това име, Димо – 33-ма, Дима – 3, Димка – 41, Димитричка – 5, Димчо – 56, Димана – 36, Драган – 19, Митко – 400, Митка – 91, Митра – 3, Мита – 22.
За покровителството на светията си съперничат гърци, българи, сърби, руснаци. Предполага се, че той е бил проконсул на Солун и е загинал мъченически за Христовата вяра на 26 октомври 306 г.
Народният култ към Свети Димитър го представя като по-голям брат на Свети Георги. Пък според народните предания от този ден започва зимния период. Широко разпространена е поговорката „Св. Георги лято носи, а Св. Димитър — зима“. Като предвестник на зимата и студа светецът се свързва със света на мъртвите. Затова около празника е една от най–големите задушници. В представите на нашите предци Свети Димитър язди бял кон, а снежинките падат от бялата му брада. На Димитровден се прибират ралата на сухо, редят се дървата за зимата, очакват се първите снегове. Характерни са и трите дни след Димитровден — т.нар. Миши празници, спазвани предимно от жените.
През това време жените не трябва да подхващат женска работа – да шият, да тъкат, да предат или плетат. Не се взима в ръка нито хурка, нито вретено, за да не се разсърдят мишките и да не проядат всичко, работено през годината. И за мъжете има някои забрани през тези дни – да не загребат жито от хамбара, да не ронят дори едно зърно от събраната царевица. Те трябва да замажат с кал хамбара, праговете на къщата, ъглите и кошовете, вярвайки, че така замазват очите на мишките.
Обредна трапеза: курбан от овче месо, гювеч, яхния от пиле, пита с ябълки, варена царевица, печени ябълки, тиква.
Димитровден е приет също като ден на строителя. Празнуват всички архитекти, проектанти, строителни инженери и всички ангажирани в сферата на строителството. Професионален празник и на ковачите, техниците, инженерите и металурзите.
Датата 26 октомври е приета и за ден на Сливен, Видин, и Айтос.